Latvija gaus beveik 6600000000 € iš ES biudžeto, sarēķinājis Godmanis

Jei Europos Parlamentas (EP) patvirtins galutinį svarstymą Europos Sąjungos (ES) daugiametis biudžetas 2014-2020 laikotarpiu, suma, Latvija būtų 6608000000 €, arba 4644000000, praneša EP Biudžeto komiteto narė, Ivars Godmanis.

Kaip Godmanis, ši suma sudaro ES finansavimą iš struktūrinių fondų – Europos regioninės plėtros fondo, Sanglaudos fondo ir Europos socialinio fondo finansuojamus projektus Latvijos. Tai atidėta 4200000000 € (2,9 mlrd.) 2400000000 € (1,7 milijardo eurų) yra skirti Lietuvos žemės ūkiui ir žuvininkystei.

„Per artimiausius septynerius metus, Latvija turės mokėti visą ES biudžetą 2000000000 € (1,4 milijardo litų),“ grynųjų sąnaudų „Latvijos ateis iš ES, bus 5000000000 € (3.5 milijardų JAV dolerių), sakė Godmanis .

Pavaduotojas sakė, kad Europos Komisija (EK) pradinis pasiūlymas Latvijoje buvo mažesnis, bet „dėl bendros kovos, laimėjo Lietuvos Vyriausybės ir Europos Parlamento nariai, atrodo nuo galutinės sumos, kurią turi gauti Latvijoje, į 707,000,000 € (497 milijonų eurų) daugiau. “

load...

Lyginant ES lėšų tarp valstybių narių, Latvijoje 3004 € (2111 LVL) vienam gyventojui per ateinančius septynerius metus vyks trečią vietą. Tiesa, Lietuva yra pirmoje vietoje su 3496 € (LVL 2457) vienam asmeniui ir Estijoje antrąją vietą su 3336 € (LVL 2344) vienam asmeniui Godmanis sakė.

Jis taip pat sakė, kad Latvija yra daug žemesnis Lietuvoje, Estijoje ir 11 kitų ES valstybių narių tiesiogiai svarbiausi ES struktūrinių fondų, Sanglaudos fondo ir regioninės plėtros fondo ir raštingumo. „Tokie projektai kaip keleivinio traukinio pirkimo nesėkmės, Rusijos sala uosto krantinių statybos terminai yra svari Lietuvos atsilikimą tiesiogiai į ES struktūrinių fondų įsisavinimo, tikslinio infrastruktūros plėtra“, pavaduotojas įvertinti.

Lietuvos lėšos per vėlavimo dėl to, kad 2011 metais EB 13 mėnesius, sustabdytas šių lėšų sąnaudas į Latviją. „Mokėjimų sustabdymas buvo neoficialiai susiję su neteisinga įsteigto fondo įsigijimo mūsų audito Latvijos. Buvo tik po EB pakeitimo atnaujintas mokėjimus Latvijoje, sakė Godmanis, pridurdamas, kad iki šiol nebuvo tirtas, kuris atvedė į akcijų sustabdymo.

Godmanis padarė spėti, kad viešųjų pirkimų sistema, kuri finansuoja projektus, susijusius su Latvijos įsigijimo yra blogiau nei Lietuvoje ir Estijoje. Jis sakė, kad Lietuva turi skirtingą seką viešųjų pirkimų ir finansavimo imtuvas atrankos procedūras nei latvių. Lietuva potencialas gavėjo jau kvalifikuoti pirkimo ir jau gavo banko garantijų išdavimą, ir tada dalyvauti toje pačioje ES struktūrinių fondų projekto konkurse. „Bet kiek žinau, niekas studijavo Latvių Lietuvių ES lėšų įsisavinimą ir sistema lemia ne kodėl kaimynai daro daug geriau ir kodėl jie yra lyderiai ES lėšų įsisavinimo“ teigė Godmanis.

Taip pat Godmanis pareiškė, kad Latvija yra svarbu plėtoti sektorines strategijas Latvijai ateityje galės sėkmingai įsisavinti ES lėšas, taip pat būtų atsižvelgta į veiksmingą ir tinkamą visuomenės Lietuvos projekto įsigijimą. Dabartinė sistema netelpa, kaip atsakingai agentūrai, lyderiai, galintys atsakyti tik ES pinigų „įsigyjanti buhalterių“, o ne kaip investicijų vertintojai ir pagalbininkų išreiškė Godmanis.

load...

Kitas, 2014.-2020 metų laikotarpis, EB nebebus taikstytis su tokia situacija, ir ragina naujų programų ir svarbių projektų ex ante vertinimas, atsižvelgiant į Lietuvos nacionalinės reformų programos ir konvergencijos programos Latvijos pateikti konkrečias rekomendacijas Europos Tarybos, taip pat bus siekiama įvertinti išmatuojamų veiklos rezultatų vertinimo rodikliai visų teminių prioritetų informavo Godmanis. EB sulaikyti 7% skiriamų lėšų visose 11 prioritetų ir tokios palūkanos nebus išleisti tolesnio įgyvendinimo valstybės prioritetus nebus pasiektas nustatytų prioritetų parametrus.

Godmanis pareiškė, kad Finansų ministerija (FM) pasiūlė pakeisti sistemą, ty specializuotos agentūros nebus kontrolės ir tikrinimo funkcijas ES lėšų įsigijimo, tačiau ji imsis Centrinė finansų ir sutarčių agentūra, kuri pagal FM priežiūra. ES fondų lėšų tiesioginio valdymo funkcijas, skirtas palikti agentūrą pagal tai. „Vienas iš tokios reformos priežasčių toliau turi vengti situacijų, kai kontrolės ir audito EB stoka pristabdė lėšas Latvija mokėjimų“, sakė Godmanis.

Planuojama, kad Europos Parlamentas balsuos patvirtinti biudžetą, lapkričio 19 d.

load...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *